Sprawdzamy aplikację urzędową

Belastgindienst Aangifte 2020

Zastanawiasz się czy rozliczyć się przez urzędową aplikację wydaną przez Belastingdienst czy przez aplikację komercyjną jak np. aangifte24.com? Specjalnie dla Ciebie postanowiliśmy przetestować aplikację i realnie opowiedzieć o tym, co jest zdecydowanymi wadami apki urzędowej. Wszystko pokazujemy w jednej tabeli:

Tabela Belastingdienst Aangifte24

Niby darmowa ale nie do końca dostępna

Aby móc złożyć deklarację podatkową przez program Aangifte wydaną przez urząd musisz posiadać:

  • DIGID
  • specjalne kody i hasło z urzędu

O ile sprawa z DIGID jest jasna i większość osób z meldunkiem posiada dostęp do DIGID o tyle sprawa dla osób bez meldunku nie jest już taka oczywista. Pracownicy sezonowi, którzy nie mają meldunku w Holandii mają duży problem z możliwością wyrobienia cyfrowej tożsamości. Istnieje możliwość zgłoszenia się do placówki urzędu w celu wyrobienia DIGID ( ta zmiana obowiązuje od 2020 roku) jednak wiążę się to z koniecznością wizyty w Holandii. Myśląc o rozliczeniu najczęściej jesteśmy już w Polsce.

Druga możliwość to zamówienie kodów dostępu do logowania. Jest to mało bezpieczna metoda ponieważ:

  • korespondencja może być w łatwy sposób przejęta przez inną osobę, a w liście kody są podane w otwartym tekstem
  • listy z kodami mogą trafić na Twój nieaktualny adres

 

Nie wszystkie formularze podatkowe

Darmowa aplikacja nie gwarantuje opcji wysłania wszystkich rodzajów zeznania podatkowego. Jeśli ktoś miał częściowe zameldowanie w Holandii to zobowiązany jest wysłać deklarację na druku M-form. Niestety aplikacja nie wspiera takiej możliwości. Dodatkowo nie jest wspierany formularz F dla osób zmarłych w trakcie roku podatkowego.

Tym samym podatnik musi sporządzić deklarację na papierze lub poprosić doradcę podatkowego o wysyłkę online ponieważ tylko doradca ma taką możliwość przez komercyjny program.

Nie zawnioskujesz o dodatki np. Zorgtoeslag

Aplikacja do rozliczeń jak sama nazwa wskazuje służy tylko do rozliczeń podatkowych. Przez aplikację Belastingdienst nie zawnioskujesz o dodatki takie jak np. Zorgtoeslag. Możesz to oczywiście zrobić mając DIGID w panelu urzędowym jednak osoby bez meldunku i DIGID nie mają takiej opcji.

Po niderlandzku i bez wsparcia

Jedną z największych wad jest fakt, że aplikacja dostępna jest tylko w języku niderlandzkim. Dla wielu podatników jest to duża bariera, która powoduje, że aplikacja jest bezużyteczna. Sprawdziliśmy też opcję wsparcia technicznego ze strony urzędu. Na odpowiedź czekaliśmy ponad 4 dni robocze.

Częste błędy aplikacji i brak dostępności

Testując aplikację natrafiliśmy na 2 błędy krytyczne. Na pewno ma to związek z dużymi obciążeniami serwerów urzędowych ponieważ 01.03.2021 została udostępniona opcja złożenia deklaracji online.

Belastgindienst Aangifte 2020