Sprawdzamy aplikację urzędową

autor: Maciej Wawrzyniak1 marca 2021
Belastgindienst Aangifte 2020

Zastanawiasz się czy rozliczyć się przez urzędową aplikację wydaną przez Belastingdienst czy przez aplikację komercyjną jak np. aangifte24.com? Specjalnie dla Ciebie postanowiliśmy przetestować aplikację i realnie opowiedzieć o tym, co jest zdecydowanymi wadami apki urzędowej. Wszystko pokazujemy w jednej tabeli:

Tabela Belastingdienst Aangifte24

Niby darmowa ale nie do końca dostępna

Aby móc złożyć deklarację podatkową przez program Aangifte wydaną przez urząd musisz posiadać:
  • DIGID
  • specjalne kody i hasło z urzędu
O ile sprawa z DIGID jest jasna i większość osób z meldunkiem posiada dostęp do DIGID o tyle sprawa dla osób bez meldunku nie jest już taka oczywista. Pracownicy sezonowi, którzy nie mają meldunku w Holandii mają duży problem z możliwością wyrobienia cyfrowej tożsamości. Istnieje możliwość zgłoszenia się do placówki urzędu w celu wyrobienia DIGID ( ta zmiana obowiązuje od 2020 roku) jednak wiążę się to z koniecznością wizyty w Holandii. Myśląc o rozliczeniu najczęściej jesteśmy już w Polsce.Druga możliwość to zamówienie kodów dostępu do logowania. Jest to mało bezpieczna metoda ponieważ:
  • korespondencja może być w łatwy sposób przejęta przez inną osobę, a w liście kody są podane w otwartym tekstem
  • listy z kodami mogą trafić na Twój nieaktualny adres
 

Nie wszystkie formularze podatkowe

Darmowa aplikacja nie gwarantuje opcji wysłania wszystkich rodzajów zeznania podatkowego. Jeśli ktoś miał częściowe zameldowanie w Holandii to zobowiązany jest wysłać deklarację na druku M-form. Niestety aplikacja nie wspiera takiej możliwości. Dodatkowo nie jest wspierany formularz F dla osób zmarłych w trakcie roku podatkowego.Tym samym podatnik musi sporządzić deklarację na papierze lub poprosić doradcę podatkowego o wysyłkę online ponieważ tylko doradca ma taką możliwość przez komercyjny program.

Nie zawnioskujesz o dodatki np. Zorgtoeslag

Aplikacja do rozliczeń jak sama nazwa wskazuje służy tylko do rozliczeń podatkowych. Przez aplikację Belastingdienst nie zawnioskujesz o dodatki takie jak np. Zorgtoeslag. Możesz to oczywiście zrobić mając DIGID w panelu urzędowym jednak osoby bez meldunku i DIGID nie mają takiej opcji.

Po niderlandzku i bez wsparcia

Jedną z największych wad jest fakt, że aplikacja dostępna jest tylko w języku niderlandzkim. Dla wielu podatników jest to duża bariera, która powoduje, że aplikacja jest bezużyteczna. Sprawdziliśmy też opcję wsparcia technicznego ze strony urzędu. Na odpowiedź czekaliśmy ponad 4 dni robocze.

Częste błędy aplikacji i brak dostępności

Testując aplikację natrafiliśmy na 2 błędy krytyczne. Na pewno ma to związek z dużymi obciążeniami serwerów urzędowych ponieważ 01.03.2021 została udostępniona opcja złożenia deklaracji online.Belastgindienst Aangifte 2020