...

Inkomensafhankelijke Combinatiekorting – co to jest?

autor: Maciej Wawrzyniak20 maja 2022
Zwrot podatku z Holandii a podatek w Polsce

Inkomensafhankelijke Combinatiekorting to ulga podatkowa na dziecko w Holandii, z której rodzice mogą skorzystać podczas rozliczania się z rocznych dochodów. Przyznawana jest praktycznie wszystkim legalnie zatrudnionym osobom posiadającym dzieci. Jakie wymogi należy spełnić, aby ją uzyskać? Ile wynosi? W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić wszystkie czynniki dotyczące ulgi na dziecko w Holandii.

Ulga na dziecko Holandia – kto może uzyskać?

Aby uzyskać ulgę Inkomensafhankelijke Combinatiekorting, należy spełnić kilka ściśle określonych wymagań.

Po pierwsze – musisz być zarejestrowany w Basisregistratie Personen, czyli rejestrze obowiązującym wszystkie osoby fizyczne, które podejmują się pracy na terenie Holandii. Jeżeli posiadasz legalne zatrudnienie, niezależnie od tego czy jesteś rezydentem, czy nierezydentem Twoje dane już znajdują się w ewidencji BRP. Z danych tych korzysta wiele organizacji, w tym organy podatkowe podczas przyznawania ulgi Inkomensafhankelijke Combinatiekorting.

Po drugie – musisz posiadać dziecko, które nie ukończyło jeszcze 12 roku życia, którego jesteś prawnym opiekunem i które jest zarejestrowane w gminie pod Twoim adresem domowym przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu 1 roku kalendarzowego.

Po trzecie – Twój dochód z pracy jest wyższy niż ustalona na dany rok podatkowy kwota.

W tym miejscu warto wspomnieć, że ulgę na dziecko można uzyskać nawet do 4 lat wstecz, nawet jeżeli dokonaliśmy już rozliczenia za poprzednie lata. Poniżej przedstawiamy, jak wysoki musi być Twój dochód z pracy, abyś miał prawo do ulgi podatkowej na dziecko.

Ulga podatkowa na dziecko Holandia – dla kogo?

W wielu przypadkach mogą również występować sytuacje gdy nie mieszkasz z dzieckiem pod jednym adresem przez cały czas. Wciąż możesz uzyskać ulgę jako rodzic wspólnie wychowujący dziecko. Taka sytuacja występuje jeśli zgodziłeś się ze swoim byłym partnerem na mniej więcej równy podział codziennej opieki i wychowania dziecka – dziecko przebywa z każdym z rodziców przez minimum 156 dni w roku kalendarzowym w powtarzalnym rytmie.

W Holandii możesz starać się o ulgę na także na:

  • pasierba,
  • przybrane dziecko tylko wtedy, gdy wychowujesz je i utrzymujesz jak własne dziecko,
  • adoptowane dziecko,
  • dziecko z poprzedniego związku współmałżonka lub zarejestrowanego partnera,
  • jeśli mieszkacie razem lub macie współlokatora i jesteście partnerami podatkowymi, traktujemy również dziecko tego partnera podatkowego jako
  • swoje dziecko.

Ulga na dziecko w Holandii 2024 – ile wynosi?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi ulga na dziecko w Holandii. Jej wysokość jest bowiem uzależniona bezpośrednio od dochodów osoby składającej wniosek. Z roku na rok zmienia się próg wysokości zarobków, dlatego kwota ulgi za każdym razem będzie się różniła nawet w przypadku tej samej osoby. Poszczególne przypadki są rozpatrywane przez Holenderski Urząd skarbowy indywidualnie.

Warto więc skorzystać z kalkulatora zwrotu podatku z Holandii – aplikacja Aangifte dokładnie oszacuje możliwą do otrzymania kwotę zwrotu, jaką otrzymasz za dany rok podatkowy z uwzględnieniem ulgi na dziecko.

Aby starać się o ulgę na dziecko, musisz przede wszystkim złożyć roczną deklarację podatkową. Najprościej dokonasz tego za pomocą naszej innowacyjnej aplikacji do rozliczania podatku z Holandii. Dzięki Aangifte w kilku prostych krokach uzupełnisz wszystkie wymagane rubryki, a w razie jakichkolwiek problemów możesz skontaktować się z naszymi doradcami, którzy wykorzystają swoją wiedzę i doświadczenie do przeprowadzenia Cię przez wszystkie konieczne formalności. Uzyskaj pomoc przy składaniu rozliczenia podatku z Holandii w Polsce i ciesz się najkorzystniejszym zwrotem – zapraszamy.