Ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii?

autor: Maciej Wawrzyniak5 października 2022
Ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii?

Pracowałeś w Holandii i jeszcze nie odzyskałeś należnego Ci zwrotu? Chciałbyś złożyć zeznanie podatkowe, ale nie wiesz za ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii? W poniższym wpisie wyjaśnimy wszystkie kwestie związane ze składaniem deklaracji w Belastingdienst i opiszemy jak najlepiej to zrobić – zapraszamy.

Do ilu lat wstecz rozliczyć się w Holandii?

Holenderskie prawo przewiduje, że rozliczyć można się nawet do 5 lata wstecz. Tak więc w 2022 roku istnieje możliwość złożenia zeznania podatkowego dotyczącego dochodów za lata 2021, 2020, 2019, 2018 oraz 2017.

Jeżeli pracowałeś w Holandii w roku 2017 to 31.12.2022 mija termin złożenia deklaracji podatkowej za ten okres. Masz na to ostatnią szansę, dlatego zastanów się dobrze czy nie warto jej wykorzystać.

Ostateczne terminy rozliczenia za poszczególne lata wyglądają następująco:

terminy rozliczen

Rozliczenie podatku za lata poprzednie – krok po kroku

Jeżeli zdecydujesz się na złożenie deklaracji podatkowej za lata poprzednie musisz spełnić wszystkie formalności wymagane przez urząd Belastingdienst.

Po pierwsze zacznij od przygotowania wszystkich dokumentów. Potrzebować będziesz:

  • karty podatkowej Jaaropgave,
  • numeru BSN (podczas rozliczenia wspólnego również małżonka),
  • potwierdzenia zameldowania w Holandii,
  • oświadczenia o okresie pracy,
  • kopii dokumentu tożsamości.

Pamiętaj też, że jeżeli wciąż pozostajesz polskim rezydentem podatkowym to potrzebne będzie Ci zaświadczenie o dochodzie uzyskanym w Polsce za rok którego dotyczy rozliczenie w postaci dokumentu UE/WE. Uzyskasz je w polskim urzędzie skarbowym jeśli uprzednio złożyłeś rozliczanie PIT 36 z załącznikiem ZG. Możesz udowodnić w ten sposób, że 90% swoich dochodów uzyskałeś w Holandii i masz prawo skorzystać z ulg podatkowych.

Będziesz musiał także zarejestrować konto bankowe w Belastingdienst. Aby urząd mógł przesłać pieniądze, musi to być aktualny, aktywny rachunek bankowy.

Samodzielne rozliczenie podatku przez DigiD

Możesz zdecydować się na samodzielne rozliczenie podatku z Holandii za pomocą swojej cyfrowej tożsamości DigiD. Jest to specjalny indywidualny podpis elektroniczny który pomaga w załatwianiu formalności z urzędami gmin, urzędem podatkowym oraz towarzystwami ubezpieczeniowymi drogą elektroniczną. Wyrobić DigiD w Holandii może każda zameldowana osoba – bezpłatnie i całkowicie online.

Cały proces rozliczania drogą elektroniczną ze szczegółami opisaliśmy w innym naszym wpisie – Jak rozliczyć się z podatku w Holandii przez DigiD?

Rozliczenie za pomocą aplikacji Aangifte24

Najszybszym sposobem na uzyskanie zwrotu podatku z Holandii jest skorzystanie z aplikacji Aangifte. Ściągnij ją i załóż darmowe konto lub zarejestruj się na stronie https://panel.belastingaangifte.pl/register/. Nasz nowoczesny program do rozliczania przeprowadzi Cię przez cały proces, a jeśli będziesz potrzebować pomocy, możesz skontaktować się z naszymi doradcami.

Starając się o zwrot podatku, będziesz musiał złożyć jeden z formularzy w zależności od konkretnej sytuacji:

  • zeznanie podatkowe Aangifte "C" – dotyczy nierezydentów, czyli osób niezameldowanych w Holandii,
  • zeznanie Aangifte "P" – dla podatników zameldowanych w Holandii przez cały rok,
  • druk "M- Biljet"– dla osób składająca zeznanie, które nie mieszkały w Holandii przez cały okres podatkowy.

Zacznij od wyboru roku podatkowego za który chcesz się rozliczyć oraz formy rozliczenia – wspólnie czy indywidualnie. Potwierdź również czy chcesz starać się o dofinansowanie do ubezpieczenia oraz ulgi na dzieci.

W kolejnym kroku przekażesz nam wszystkie dane dotyczące Twoich dochodów co pozwoli ustalić wysokość zwrotu podatku z Holandii. Podaj ilość kart podatkowych, które otrzymałeś od pracodawców i okres w jakim byłeś zatrudniony. Wprowadź dane o zarobkach i odprowadzanych składkach a kalkulator określi ostateczną kwotę wykonując wszystkie obliczenia.

Jeżeli wszystko uda się pomyślnie i wyślesz odpowiednio uzupełniony wniosek, pozostaje czekać na należny zwrot podatku. Czas rozpatrywania wniosku zeznania może się różnic i nie ma jednoznacznie wyznaczonej daty. Wstępną decyzję podatkową (Voorlopige Aanslag) otrzymasz prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni. Średni czas oczekiwania na decyzję ostateczną (Aanslag) i przelanie pieniędzy na konto wynosi od 3 do 12 miesięcy.

Do kiedy musisz złożyć wniosek?

Niezależnie za który rok chcesz złożyć deklarację podatkową w Holandii musisz pamiętać o dotrzymaniu terminu. Te różnią się w zależności od Twojego statusu w tym kraju i wyglądają następująco:

  • jeżeli posiadasz meldunek masz czas na złożenie deklaracji najpóźniej do 1 maja,
  • jeżeli nie jesteś zameldowany, masz czas do 1 lipca.

Rozliczanie się wstecz z podatków w Holandii z aplikacją Aangifte jest banalnie proste. Już dziś ściągnij program na swój telefon i odzyskaj należne Ci pieniądze. Nowoczesne oprogramowanie naszego kalkulatora podatkowego zweryfikuje weryfikuje Twoje dane i wybierze najkorzystniejsze dla Ciebie rozliczenie, dzięki czemu uzyskasz najwyższy możliwy zwrot podatku z Holandii.