Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii?

autor: Maciej Wawrzyniak20 kwietnia 2021
Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii?

Rozliczenie się z podatku z Belastingdienst (holenderskim urzędem skarbowym) jest obowiązkiem każdej osoby, która była legalnie zatrudniona w Holandii. Kiedy zeznanie podatkowe staje się obowiązkowe dla osób niezameldowanych? Jaki jest termin składania dokumentów? O tym przeczytasz w dalszej części dzisiejszego artykułu.

Rozliczenie z Belastingdienst dla niezameldowanych – kiedy staje się obowiązkowe?

Jak już zostało wspomniane na wstępie – rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe dla każdego, kto był zatrudniony na podstawie umowy, a pracodawca takiej osoby odprowadzał należne składki na podatek dochodowy. Obecnie funkcjonujący system podatkowy w Holandii przewiduje kilka sytuacji, w których osoby niezameldowane na terenie tego kraju powinny rozliczyć się (złożyć zeznanie/deklarację) z Belastingdienst. Kiedy zeznanie podatkowe staje się obowiązkowe? O tym w poniższych punktach.

  • Otrzymanie pisma z Belastingdienst – otrzymałeś list z urzędu o tytule Aangiftebrief? Jeśli tak, to wiedz, że jest to wezwanie do rozliczenia się z podatku dochodowego. Dokument ten wysyłany jest każdej osobie, której należy się zwrot podatku z Holandii lub ciąży na niej obowiązek dopłaty.
  • Zwrot podatku przekraczający 15 euro – sytuacja ta z pozoru może wydawać się zabawna – należy wiedzieć jednak, że obecne przepisy podatkowe w Holandii nakładają na podatnika obowiązek rozliczenia się z urzędem w przypadku, gdy takiej osobie przysługuje zwrot podatku w kwocie, która przekracza 15 euro.
  • Obowiązek dopłaty co najmniej 46 euro – w przypadku, gdy pracodawca pobierał zbyt niskie zaliczki na poczet podatku, musisz dopłacić różnicę. Obowiązek rozliczenia z Belastingdienst dotyczy sytuacji, w których wynosi ona co najmniej 46 euro lub więcej. W przypadku, gdy kwota ta jest mniejsza, nie powinieneś martwić się o dopłatę.

Zeznanie podatkowe – ile czasu na rozliczenie z Holandii?

Więc ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii? Obecne przepisy mówią o tym, że osoby zameldowane mają czas na złożenie deklaracji do 1 maja – osoby niezameldowane z kolei mają czas do 1 lipca. Co w przypadku, gdy spóźnisz się z dostarczeniem zeznania do urzędu? Po kilku tygodniach powinieneś otrzymać upomnienie w formie listu od Belastingdienst. Co ważne – w takim wypadku masz 10 dni od otrzymania pisma na rozliczenie się z podatku z Holandii. Jeżeli i tym razem nie złożysz deklaracji, musisz liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Belastingdienst może nałożyć na Ciebie karę mniej lub bardziej dotkliwą – od 385 do nawet 5278 euro.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniach? Nie zastanawiaj się dłużej, ile jest czasu na rozliczenie z Holandii. Skontaktuj się z naszymi specjalistami i miej formalności z głowy.