Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii?

autor: Maciej Wawrzyniak22 lutego 2024
Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii?

Rozliczenie się z podatku z Belastingdienst (holenderskim urzędem skarbowym) jest obowiązkiem każdej osoby, która była legalnie zatrudniona w Holandii. Kiedy zeznanie podatkowe staje się obowiązkowe dla osób niezameldowanych? Jaki jest termin składania dokumentów? O tym przeczytasz w dalszej części dzisiejszego artykułu.

Rozliczenie z Belastingdienst dla niezameldowanych – kiedy staje się obowiązkowe?

Rozliczenie się z podatku z Belastingdienst (holenderskim urzędem skarbowym) jest obowiązkiem prawie dla każdej osoby, która była legalnie zatrudniona w Holandii. Kiedy zeznanie podatkowe staje się obowiązkowe dla osób niezameldowanych? Jaki jest termin składania dokumentów? O tym przeczytasz w dalszej części dzisiejszego artykułu.

Jak już zostało wspomniane na wstępie – rozliczenie podatkowe jest obowiązkowe dla każdego, kto był zatrudniony na podstawie umowy, a pracodawca takiej osoby odprowadzał należne składki na podatek dochodowy. Obecnie funkcjonujący system podatkowy w Holandii przewiduje kilka sytuacji, w których osoby niezameldowane na terenie tego kraju powinny rozliczyć się (złożyć zeznanie/deklarację) z Belastingdienst. Kiedy zeznanie podatkowe staje się obowiązkowe? O tym w poniższych punktach.

  • Otrzymanie pisma z Belastingdienst – otrzymałeś list z urzędu o tytule Aangiftebrief? Jeśli tak, to wiedz, że jest to wezwanie do rozliczenia się z podatku dochodowego. Dokument ten wysyłany jest każdej osobie, której należy się zwrot podatku z Holandii lub ciąży na niej obowiązek dopłaty.
  • Zwrot podatku przekraczający 17 euro – sytuacja ta z pozoru może wydawać się zabawna – należy wiedzieć jednak, że obecne przepisy podatkowe w Holandii nakładają na podatnika obowiązek rozliczenia się z urzędem w przypadku, gdy takiej osobie przysługuje zwrot podatku w kwocie, która przekracza 17 euro.
  • Obowiązek dopłaty co najmniej 52 euro – w przypadku, gdy pracodawca pobierał zbyt niskie zaliczki na poczet podatku, musisz dopłacić różnicę. Obowiązek rozliczenia z Belastingdienst dotyczy sytuacji, w których wynosi ona co najmniej 52 euro lub więcej. W przypadku, gdy kwota ta jest mniejsza, nie powinieneś martwić się o dopłatę.

Szczegółowo temat opisaliśmy we wpisie – Czy rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe?

Zeznanie podatkowe – ile czasu na rozliczenie z Holandii?

Więc ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii? Obecne przepisy mówią o tym, że osoby zameldowane mają czas na złożenie deklaracji do 1 maja – osoby niezameldowane z kolei mają czas do 1 lipca.

Pamiętaj, że zasady i terminy mogą się zmieniać, więc zawsze warto odwiedzić oficjalną stronę podatkową Holandii lub skonsultować się z doradcą podatkowym w celu uzyskania najnowszych informacji. Co w przypadku, gdy spóźnisz się z dostarczeniem zeznania do urzędu?

Co w przypadku, gdy spóźnisz się z dostarczeniem zeznania do urzędu? Po kilku tygodniach powinieneś otrzymać upomnienie w formie listu od Belastingdienst. Co ważne – w takim wypadku masz 10 dni od otrzymania pisma na rozliczenie się z podatku z Holandii. Jeżeli i tym razem nie złożysz deklaracji, musisz liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Belastingdienst może nałożyć na Ciebie karę mniej lub bardziej dotkliwą – od 385 do nawet 5278 euro.

Do kiedy trzeba się rozliczyć w Holandii?

System jest elastyczny i jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, masz 5 lat na rozliczenie podatku w Holandii. To oznacza, że w roku 2024 roku masz możliwość złożenia zeznania nie tylko za rok 2023, ale również za lata 2022, 2021, 2020 i 2019. Taka opcja jest szczególnie korzystna dla osób, które pracowały za granicą, ponieważ często można odzyskać znaczące sumy. Jeśli masz wątpliwości, czy warto się rozliczyć, i nie wiesz, jak się do tego zabrać, zaleca się skonsultowanie z biurem podatkowym, które może pomóc w przejściu przez cały proces.

Warto pamiętać, że termin ten dotyczy osób, które nie dostały wezwania do rozliczenia w latach wcześniejszych, ale postanowiły starać się o zwrot podatku. Jeżeli Belastingdienst nałoży na nas obowiązek złożenia deklaracji, dotyczy nas termin 1 lipca.

Więcej informacji znajdziesz we wpisie – Ile lat wstecz można się rozliczyć w Holandii?

Zwrot podatku z Holandii – ile się czeka?

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii może różnić się w zależności od różnych czynników, takich jak kompleksowość rozliczenia czy sposób, w jaki zeznanie zostało złożone (elektronicznie czy papierowej). Generalnie, jeśli Twoje zeznanie jest proste i zostało złożone elektronicznie, możesz spodziewać się zwrotu w ciągu kilku tygodni do maksymalnie kilku miesięcy.

W bardziej skomplikowanych przypadkach czas oczekiwania może być dłuższy. Warto również wiedzieć, że w okresach szczytowych, jak na przykład tuż przed terminem złożenia zeznań, urzędy podatkowe są bardziej obciążone, co również może wpłynąć na czas przetwarzania Twojego wniosku. Jeżeli masz pewność, że należy Ci się zwrot podatku, ale jeszcze go nie otrzymałeś, zawsze możesz skontaktować się z odpowiednimi urzędami w celu sprawdzenia statusu Twojego wniosku.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniach? Nie zastanawiaj się dłużej, ile jest czasu na rozliczenie z Holandii. Skontaktuj się z naszymi specjalistami i miej formalności z głowy.