Extra zwrot podatku z Holandii na dziecko

autor: Maciej Wawrzyniak22 lutego 2024
Extra zwrot podatku z Holandii na dziecko

Jeżeli rozliczasz się w Holandii i masz dziecko, to możesz starać się o extra zwrot – to nawet 2835 EUR zaległego podatku do odzyskania! Dowiedz się więcej, czym jest extra zwrot na dziecko z Holandii i czy należą Ci się dodatkowe pieniądze.

Inkomensafhankelijke combinatiekorting – ulga podatkowa na dziecko w Holandii

Czym dokładnie jest extra podatek na dziecko? To nic innego jak prawo do ulgi podatkowej w Holandii Inkomensafhankelijke combinatiekortingKażdy, kto ma dziecko młodsze niż 12 lat w roku podatkowym i spełnia warunki określone w przepisach, może się o nią starać. Niestety księgowi często pomijają ulgę na dziecko w rozliczeniach podatkowych Polaków pracujących w Holandii. A to błąd, bo to dodatkowy zastrzyk gotówki.

Aby otrzymać dodatkowy zwrot, musisz spełnić jednak odpowiednie warunki – Twoje dziecko musi mieć mniej niż 12 lat w dniu 1 stycznia i przez przynajmniej 6 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego być zarejestrowane pod tym samym adresem co Ty.

Extra zwrot na dziecko z Holandii – na kogo przysługuje?

O ulgę na dziecko Inkomensafhankelijke combinatiekorting możesz się starać zarówno na własne dziecko, jak i:

  • pasierba,
  • przybrane dziecko, które wychowujesz i utrzymujesz jako własne dziecko,
  • dziecko adoptowane,
  • dziecko należące do partnera podatkowego, jeżeli mieszkacie razem,
  • dziecko pochodzące z poprzedniego związku współmałżonka lub zarejestrowanego partnera.

Ulga podatkowa na dziecko w Holandii – warunek dochodowy

Aby starać się o ulgę podatkową w 2024 roku, musisz mieć roczny dochód wyższy niż 6073 €. Dzięki temu kwalifikujesz się do progu dochodowego, który wygląda następująco:

Inkomensafhankelijke combinatiekorting 2024

Co ciekawe do tych dochodów wlicza się łączną sumę dochodów z zatrudnienia w całej Unii Europejskiej. Dlatego starając się o ulgę, możesz podsumować wszystkie swoje dochody ze źródła: Arbeidsinkomen.

Ile wynosi ulga na dziecko w Holandii?

Przypadek każdego podatnika jest rozpatrywany indywidualnie przez holenderski urząd skarbowy i nie ma jednej kwoty ulgi na dziecko w tym kraju. Jej wysokość zależeć będzie od dochodów osoby składającej wniosek i będzie ona inna w każdym roku podatkowym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile możesz uzyskać dodatkowej gotówki, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora zwrotu podatku z Holandii – nasza aplikacja Aangifte precyzyjnie oszacuje kwotę rozliczenia, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne ulgi.

Zwrot podatku na dziecko Holandia – dziecko może mieszkać w Polsce

Ile ludzi, tyle opinii. Jednak prawo jednoznacznie wskazuje na to, że starając się o ulgę na dziecko, nie musi ono mieszkać w Holandii. Również w sytuacji, gdy Polak pracuje sezonowo np. 3 miesiące w Holandii, a rodzina przebywa w Polsce, należy się ulga podatkowa. Należy jednak pamiętać, że w Polsce należy mieć zameldowanie z dzieckiem i utrzymywać gospodarstwo domowe. Sprawa jest trochę bardziej utrudniona dla osób ze stałym meldunkiem w Holandii. W takim przypadku należy wykazać, że centrum interesów życiowych jest w Polsce, czyli tam, gdzie mieszka dziecko. Jak to zrobić? To już praca doradców podatkowych.

Rozłąkowe czy ulga podatkowa na dziecko

Jeśli masz dziecko młodsze niż 12 lat, zastanów się, czy nie lepiej korzystać z ulgi Inkomensafhankelijke combinatiekorting zamiast z potocznie nazywanego rozłąkowego (rozliczenie wspólne). Po pierwsze, rozliczając się z Partnerem fiskalnym (czyli np. żoną nieosiągającą dochodów) tracisz prawo do ulgi na dziecko. Po drugie, ulga na dziecko w większości przypadków wychodzi dużo korzystniej niż odebranie części heffingskorting przez Partnera.

Obecnie nie ma wątpliwości, że warto skorzystać, ponieważ ulga podatkowa na partnera o niskich dochodach została w Holandii zniesiona przez Belastingdienst. Więcej dowiesz się z naszego wpisu – Likwidacja ulgi na żonę – koniec z korzystnym rozliczeniem z niepracującą żoną w Holandii.

Extra zwrot na dziecko z Holandii – Belastingdiesnt zwróci Ci duże pieniądze

Brzmi jak nagłówek brukowca, ale to prawda. Jeśli rozliczyłeś podatek z Holandii, to pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z prawa do korekty podatkowej. Tak, wiemy, że czas na odwołanie od decyzji podatkowej Aanslag to tylko 6 tygodni jednak znamy sposoby, aby Belastgindienst poprawił rozliczenia za lata 2019-2023. To są fakty. Nasi Klienci odzyskują średnio 1850 EUR zwrotu podatku z Holandii za rok, tak więc dzięki korekcie podatkowej mogą zyskać 23800 PLN! Wszystko przez to, że nie skorzystali z prawa do ulg podatkowych w ubiegłych latach. Nie zwlekaj dłużej i ściągnij naszą aplikację do rozliczeń podatkowych Aangifte – to najwygodniejszy sposób, aby uzyskać zwrot podatku na dziecko w Holandii. Zapraszamy!