Extra zwrot podatku z Holandii na dziecko

autor: Maciej Wawrzyniak16 lipca 2020
Extra zwrot podatku z Holandii na dziecko

Możesz starać się o extra zwrot podatku. To nawet 2835 EUR zaległego podatku do odzyskania. Dowiedz się więcej czym jest extra kasa na dziecko.

Inkomensafhankelijke combinatiekorting

Czym jest dokładnie extra podatek na dziecko? To nic innego jak prawo do ulgi podatkowej w Holandii Inkomensafhankelijke combinatiekorting. Każdy, kto ma dziecko młodsze niż 12 lat w roku podatkowym i spełnia warunki określone w przepisach może starać się o taką ulgę. Niestety księgowi często pomijają ulgę na dziecko w rozliczeniach podatkowych Polaków pracujących w Holandii. A to błąd bo to dodatkowy zastrzyk gotówki.

Warunek dochodowy

Aby starać się o ulgę podatkową musisz mieć roczny dochód wyższy niż 4993 EUR (w 2019 roku). Dzięki temu kwalifikujesz się do progu dochodowego, który wygląda następująco:

 

combinatiekorting tabelaŹródło: Belastigndienst.nl

 

Co ciekawe do tych dochodów wlicza się łączną sumę dochodów z zatrudnienia w całej Unii Europejskiej. Dlatego starając się o ulgę, możesz podsumować wszystkie swoje dochody ze źródła: Arbeidsinkomen.

Dziecko może mieszkać w Polsce

Ile ludzi, tyle opinii. Jednak prawo jednoznacznie wskazuje na to, że starając się o ulgę na dziecko, nie musi ono mieszkać w Holandii. Również w sytuacji, gdy Polak pracuje sezonowo np. 3 miesiące w Holandii a rodzina przebywa w Polsce, należy się ulga podatkowa. Należy jednak pamiętać, że w Polsce należy mieć zameldowanie z dzieckiem i utrzymywać gospodarstwo domowe. Sprawa jest trochę bardziej utrudniona dla osób ze stałym meldunkiem w Holandii. W takim przypadku należy wykazać, że centrum interesów życiowych jest w Polsce czyli tam, gdzie mieszka dziecko. Jak to wykazać? To już praca doradców podatkowych.

Rozłąkowe czy ulga podatkowa na dziecko

Jeśli masz dziecko młodsze niż 12 lat zastanów się, czy nie lepiej korzystać z ulgi Inkomensafhankelijke combinatiekorting zamiast z potocznie nazywanego rozłąkowego. Po pierwsze, rozliczając się z Partnerem fiskalnym (czyli np. żoną nieosiągającą dochodów NL) tracisz prawo do ulgi na dziecko. Po drugie, ulga na dziecko w większości przypadków wychodzi dużo korzystniej niż odebranie części heffingskorting przez Partnera. Należy też pamiętać, że już za 3 lata "rozłąkowe" zostanie całkowicie zniesione przez Belastigndienst - wiedziałeś o tym?

Belasting zwróci Ci duże pieniądze

Brzmi jak nagłówek brukowca, ale to prawda. Jeśli rozliczyłeś podatek z Holandii to pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z prawa do korekty podatkowej. Tak, wiemy, że czas na odwołanie od decyzji podatkowej Aanslag to tylko 6 tygodni jednak znamy sposoby, aby Belastgindienst poprawił rozliczenia za lata 2016-2018. To są fakty. Nasi Klienci odzyskują średnio 1850 EUR zwrotu podatku z Holandii za rok, tak więc dzięki korekcie podatkowej mogą zyskać 23800 PLN! Wszystko przez to, że nie skorzystali z prawa do ulg podatkowych w ubiegłych latach.