...

Przysługuje Ci dodatek mieszkaniowy w Holandii? Sprawdzamy dla kogo jest Huurtoeslag i jakie są stawki!

autor: Maciej Wawrzyniak21 lutego 2024
Dodatek mieszkaniowy w Holandii – huurtoeslag. Dla kogo i ile wynosi?

 

Decydując się na wyjazd do pracy do Holandii, jesteśmy zmuszeni znaleźć sobie miejsce zamieszkania. W przypadku tymczasowego zatrudnienia przez agencję pracy nie ma z tym zazwyczaj większego problemu, ponieważ dostajemy przypisane zakwaterowanie. Inaczej sprawa ma się, jeżeli planujemy dłuższy pobyt, zwłaszcza z rodziną. W takim wypadku niezbędne będzie wynajęcie mieszkania, którego koszty mogą być bardzo wysokie. W Holandii funkcjonuje jednak dodatek huurtoeslag, czyli dofinansowanie do mieszkania pozwalające odzyskać część przeznaczonych na to pieniędzy. Dowiedz się, kto może je uzyskać i od czego zależy jego wysokość – zapraszamy.

Dofinansowanie do mieszkania Holandia – jakie warunki należy spełnić?

Aby się ubiegać o huurtoeslag, musisz mieć ukończone 18 lat, legalnie mieszkać w Holandii i być zameldowanym w urzędzie gminy. Nie ma konieczności posiadania holenderskiego obywatelstwa – dostępny jest on dla także wszystkich legalnie przebywających w Holandii obywateli państw Unii Europejskiej.

Podstawowym warunkiem uzyskania dodatku jest posiadanie umowy najmu, podpisanej przez właściciela nieruchomości i regularne opłacanie czynszu za wynajmowane mieszkanie. Dotyczy on wyłącznie całych mieszkań i domów – osoba wynajmująca wyłącznie jeden pokój nie ma szans na otrzymanie tego dofinansowania.

W 2024 roku można otrzymać dodatek na czynsz, jeśli stan majątkowy w dniu 1 stycznia 2024 roku nie przekraczał 36 952 euro. W przypadku, jeżeli masz partnera do pobierania zasiłku, wspólny majątek na dzień 1 stycznia 2022 r. nie może przekroczyć 73 904 euro.

Przyznanie dodatku zależne jest również od zarobków danej osoby. Od 2020 roku nie ma sztywnej granicy i jest ona zależna od wielu indywidualnych czynników, które są analizowane przez urząd podatkowy. Na stronie tej instytucji znajdziesz kalkulator, z którego zorientujesz się, czy masz szansę na uzyskanie huurtoeslag – znajdziesz tutaj.

Dofinansowanie do mieszkania Holandia 2023 – za jakie mieszkania można otrzymać dodatek?

Dodatek mieszkaniowy w Holandii można otrzymać tylko za samodzielny lokal mieszkalny – czyi za mieszkanie, kawalerkę czy dom w zabudowie szeregowej.

Aby zakwalifikować mieszkanie jako samodzielny lokal mieszkalny, musi spełniać ono następujące warunki:

  • posiada prywatny salon/sypialnię
  • posiada własną kuchnię ze zlewozmywakiem, doprowadzeniem wody i odpływem oraz punktem podłączenia kuchenki,
  • posiada prywatną toaletę ze spłuczką,
  • wyposażone jest w osobne drzwi wejściowe, które można zamknąć od wewnątrz i na zewnątrz.

Dodatek mieszkaniowy Holandia 2024 – czy ma znaczenie od kogo wynajęte jest mieszkanie?

Jeżeli chodzi o dodatek mieszkaniowy w Holandii, to nie ma znaczenia od kogo wynajmowane jest mieszkanie. Może to być pośrednik, spółdzielnia mieszkaniowa lub prywatnego właściciel.

Dodatek mieszkaniowy w Holandii a wysokość czynszu

Dofinansowanie do mieszkania w Holandii uzależnione jest również od wysokości czynszu. Zasiłek przysługuje wyłącznie wtedy, gdy mieści się w on w określonych granicach. Czynsz nie może być zbyt niski ani zbyt wysoki. W każdym przypadku miesięczna opłata za mieszkanie nie może być wyższa niż 879,66 euro.

Trochę inne warunki dotyczą osób, które nie ukończyły jeszcze 23 roku życia, ponieważ są zazwyczaj uprawnieni do dodatku mieszkaniowego tylko wtedy, gdy ich miesięczny czynsz wynosi poniżej 454,47 euro. Istnieją wyjątki, w których dopuszcza się wyższy czynsz, na przykład w przypadku dużej rodziny lub dla przystosowanego mieszkania.

Dodatek mieszkaniowy Holandia – jakie dokumenty będą potrzebne ?

Wniosek o dopłatę na wynajem nieruchomości składasz za pośrednictwem swojej osobistej strony internetowej urzędu podatkowego – Mijn toeslagen. Do zalogowania się będziesz potrzebować identyfikatora DigiD. Wniosek o dodatek mieszkaniowy składasz tylko raz. Następnie otrzymujesz dopłatę każdego roku automatycznie, tak długo, jak spełniasz kryteria.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie do mieszkania:

  • umowa najmu mieszkania oraz potwierdzenie przelewów,
  • numery BSN osób składających wniosek,
  • numer holenderskiego konta bankowego,
  • ostatni wycinek z salaris prezentujący wysokość dochodów,
  • DigiD wszystkich osób zameldowanych w mieszkaniu.

Dodatek do mieszkania Holandia – ile trzeba czekać na decyzję?

Jeżeli prawidłowo złożymy formularz i komplet dokumentów oraz będziemy spełniać wszystkie wymagania, to urząd może rozpatrzyć nasz wniosek nawet w ciągu pięciu tygodni. Czasami nie będzie to jednak możliwe – urząd może potrzebować na przykład więcej informacji. Czasami będzie konieczne dostarczenie. Najpóźniej w ciągu 13 tygodni dowiesz się, czy otrzymasz dodatek i w jakiej wysokości.

Gdy wszystko będzie gotowe otrzymasz na swoją skrzynkę odbiorczą na portalu Mijn toeslagen wiadomość zatytułowaną ‘Voorschotbeschikking’. Następnie dofinansowanie do mieszkania Holandia zostanie wpłacone już około 20 dnia następnego miesiąca.

Dofinansowanie do mieszkania Holandia 2024 – ile wynosi?

Wysokość dopłaty jest różna i zależna od sytuacji. Duży wpływ na kwotę dodatku mieszkaniowego będzie miała wysokość Twoich dochodów i czynsz, który płacisz. Zależność jest dosyć prosta – im większa różnica między zarobkami a wysokością opłat za mieszkanie, tym wyższy huurtoeslag. Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest raz w miesiącu.

Przybliżoną wysokości dopłaty możesz poznać, dokonując obliczeń za pomocą specjalnego narzędzia, które znajdziesz, klikając w ten link. Jeśli zarabiasz mniej niż 20 500 euro i spełniasz wszystkie inne warunki, możesz otrzymać maksymalny dodatek czynszowy w wysokości 481 euro miesięcznie.

Należy pamiętać, że w przypadku nastąpienia jakichkolwiek zmian związanych z zamieszkaniem (mi.in. zmiana lokatorów, czynszu, dochodów), w trakcie otrzymywania dodatku mieszkaniowego, musisz powiadomić o takiej  sytuacji urząd podatkowy w ciągu 4 tygodni.

Jeżeli zdecydujesz się na pracę i mieszkanie w Holandii, czeka cię również złożenie rocznej deklaracji podatkowej. W tym celu warto sięgnąć po aplikację do rozliczania podatku w Holandii Aangifte, dzięki której bez problemu poradzisz sobie z wszystkimi formalnościami.