Dodatek mieszkaniowy w Holandii – huurtoeslag. Dla kogo i ile wynosi?

autor: Maciej Wawrzyniak14 kwietnia 2022
Dodatek mieszkaniowy w Holandii – huurtoeslag. Dla kogo i ile wynosi?

 

Decydując się na wyjazd do pracy do Holandii, jesteśmy zmuszeni znaleźć sobie miejsce zamieszkania. W przypadku tymczasowego zatrudnienia przez agencję pracy nie ma z tym zazwyczaj większego problemu, ponieważ dostajemy przypisane zakwaterowanie. Inaczej sprawa ma się, jeżeli planujemy dłuższy pobyt, zwłaszcza z rodziną. W takim wypadku niezbędne będzie wynajęcie mieszkania, którego koszty mogą być bardzo wysokie. W Holandii funkcjonuje jednak dodatek huurtoeslag, czyli dofinansowanie do mieszkania pozwalające odzyskać część przeznaczonych na to pieniędzy. Dowiedz się, kto może je uzyskać i od czego zależy jego wysokość – zapraszamy.

Dofinansowanie do mieszkania Holandia – jakie warunki należy spełnić?

Aby się ubiegać o huurtoeslag, musisz mieć ukończone 18 lat, legalnie mieszkać w Holandii i być zameldowanym w urzędzie gminy. Nie ma konieczności posiadania holenderskiego obywatelstwa – dostępny jest on dla także wszystkich legalnie przebywających w Holandii obywateli państw Unii Europejskiej.

Podstawowym warunkiem uzyskania dodatku jest posiadanie umowy najmu, podpisanej przez właściciela nieruchomości i regularne opłacanie czynszu za wynajmowane mieszkanie. Dotyczy on wyłącznie całych mieszkań i domów – osoba wynajmująca wyłącznie jeden pokój nie ma szans na otrzymanie tego dofinansowania.

W 2022 roku można otrzymać dodatek na czynsz, jeśli stan majątkowy w dniu 1 stycznia 2022 roku nie przekraczał 31 747 euro. W przypadku, jeżeli masz partnera do pobierania zasiłku, wspólny majątek na dzień 1 stycznia 2022 r. nie może przekroczyć 63 494 euro.

Przyznanie dodatku zależne jest również od zarobków danej osoby. Od 2020 roku nie ma sztywnej granicy i jest ona zależna od wielu indywidualnych czynników, które są analizowane przez urząd podatkowy. Na stronie tej instytucji znajdziesz kalkulator, z którego zorientujesz się, czy masz szansę na uzyskanie huurtoeslag – znajdziesz tutaj.

Dodatek mieszkaniowy w Holandii a wysokość czynszu

Dofinansowanie do mieszkania w Holandii uzależnione jest również od wysokości czynszu. Zasiłek przysługuje wyłącznie wtedy, gdy mieści się w on w określonych granicach. Czynsz nie może być zbyt niski ani zbyt wysoki. W każdym przypadku miesięczna opłata za mieszkanie nie może być niższa niż 239 euro i wyższa niż 763 euro.

Trochę inne warunki dotyczą osób, które nie ukończyły jeszcze 23 roku życia, ponieważ są zazwyczaj uprawnieni do dodatku mieszkaniowego tylko wtedy, gdy ich miesięczny czynsz wynosi poniżej 442 euro. Istnieją wyjątki, w których dopuszcza się wyższy czynsz, na przykład w przypadku dużej rodziny lub dla przystosowanego mieszkania.

Dodatek mieszkaniowy Holandia – jakie dokumenty będą potrzebne ?

Wniosek o dopłatę na wynajem nieruchomości składasz za pośrednictwem swojej osobistej strony internetowej urzędu podatkowego – Mijn toeslagen. Do zalogowania się będziesz potrzebować identyfikatora DigiD. Wniosek o dodatek mieszkaniowy składasz tylko raz. Następnie otrzymujesz dopłatę każdego roku automatycznie, tak długo, jak spełniasz kryteria.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie do mieszkania:

  • umowa najmu mieszkania oraz potwierdzenie przelewów,
  • numery BSN osób składających wniosek,
  • numer holenderskiego konta bankowego,
  • ostatni wycinek z salaris prezentujący wysokość dochodów,
  • DigiD wszystkich osób zameldowanych w mieszkaniu.

Dofinansowanie do mieszkania Holandia 2022 – ile wynosi?

Wysokość dopłaty jest różna i zależna od sytuacji. Duży wpływ na kwotę dodatku mieszkaniowego będzie miała wysokość Twoich dochodów i czynsz, który płacisz. Zależność jest dosyć prosta – im większa różnica między zarobkami a wysokością opłat za mieszkanie, tym wyższy huurtoeslag. Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest raz w miesiącu.

Przybliżoną wysokości dopłaty możesz poznać, dokonując obliczeń za pomocą specjalnego narzędzia, które znajdziesz, klikając w ten link.

Należy pamiętać, że w przypadku nastąpienia jakichkolwiek zmian związanych z zamieszkaniem (mi.in. zmiana lokatorów, czynszu, dochodów), w trakcie otrzymywania dodatku mieszkaniowego, musisz powiadomić o takiej  sytuacji urząd podatkowy w ciągu 4 tygodni.

Jeżeli zdecydujesz się na pracę i mieszkanie w Holandii, czeka cię również złożenie rocznej deklaracji podatkowej. W tym celu warto sięgnąć po aplikację do rozliczania podatku w Holandii Aangifte, dzięki której bez problemu poradzisz sobie z wszystkimi formalnościami.