Czy rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe?

autor: Maciej Wawrzyniak19 grudnia 2022
Czy rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe?

Holandia jest jednym z częściej wybieranych krajów, do których Polacy wyjeżdżają za pracą. Stosunkowo niewielka odległość dzieląca ten kraj od Polski, a także korzystne zarobki zachęcają do podjęcia decyzji o emigracji zarobkowej. Wybierając się do pracy do innego państwa, należy jednak pamiętać o obowiązkach podatkowych, które spoczywają na każdej osobie tam zatrudnionej. A czy w Holandii trzeba się rozliczać? Postaramy się rozjaśnić tę kwestię w poniższym artykule.

Praca w Holandii a podatek dochodowy

Od uzyskanych w Holandii zarobków, tak jak w większości krajów europejskich, płaci się podatek dochodowy. Jest on pobierany z comiesięcznego lub cotygodniowego wynagrodzenia i odprowadzany do urzędu skarbowego, w formie zaliczki – odpowiada za to pracodawca. Sam fakt płacenia składek na podatek dochodowy, nie zwalnia jednak pracownika z obowiązku rocznego rozliczenia się z urzędem skarbowym. Belastingdienst oczekuje tego od wszystkich osób posiadających meldunek i pracujących legalnie na terenie Holandii. Kogo dokładnie dotyczy rozliczenie z pracy w Holandii?

Kto podlega obowiązkowi rozliczenia podatkowego w Holandii?

Jeżeli pracowałeś w Holandii, ale nie jesteś na stałe zameldowany w tym kraju, to rozliczenie podatkowe jest dla Ciebie obowiązkowe w kilku przypadkach.

Otrzymałeś wezwanie do rozliczenia podatku (Aangiftebrief) od holenderskiego urzędu skarbowego (Belastingdienst) – musisz się rozliczyć

Aangiftebrief to oficjalne pismo, adresowane przez Belastingdienst do podatników, którzy muszą się rozliczyć z podatku dochodowego. Należy to zrobić w określonym terminie – za miniony rok podatkowy do 1 lipca bieżącego roku.

Jeżeli otrzymałeś od Belastingdienst pismo Aangiftebrief, musisz złożyć deklarację podatkową w Holandii, bez względu na to, jaki będzie ostateczny wynik wyliczeń podatku. Co ważne, po otrzymaniu wezwania Aangiftebrief, należy się rozliczyć z urzędem skarbowym nawet wtedy, gdy we wskazanym roku nie pracowaliśmy ani nie osiągnęliśmy dochodu w Holandii. W tych przypadkach składa się tak zwane rozliczenie zerowe. Istotny jest jednak fakt złożenia deklaracji. A co jeśli przysługuje nam zwrot? Zapewne będziemy chcieli złożyć deklarację i odzyskać pieniądze, ale czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe w takiej sytuacji?

Musisz się rozliczyć z podatku, jeśli jego zwrot wyniesie powyżej 15 euro

Dla wielu Polaków może to być zaskakujące, ale obowiązek rozliczenia podatku w Holandii występuje również wtedy, jeśli płatnikowi przysługuje zwrot w wysokości więcej niż 15 euro. Jeżeli jest on niższy, nie musimy składać deklaracji podatkowej, jeżeli nie zależy nam na tak niskim zwrocie nadpłaconego podatku. Jeśli jednak prognozowany zwrot ma przekroczyć 15 euro, to rozliczenie jest obowiązkowe. Może to wprowadzić w błąd wiele osób, które nie są zaznajomione z holenderskim systemem – można pomyśleć, że urząd nie upominałby się o pieniądze, które sam musi wypłacić. I w tym przypadku kara za brak załatwienia wszystkich formalności z urzędem wynosić będzie od 365 do 5278 euro.

Obowiązkowe rozliczenie podatku w Holandii dla dopłaty powyżej 46 euro

Dopłata do podatku dochodowego z Holandii będzie miała miejsce wtedy, jeśli całoroczne zaliczki okazały się zbyt małe, w stosunku do wyliczonej wartości podatku. Tu jednak jest dobra wiadomość. Rozliczenie podatku w Holandii wykonujemy wtedy, jeśli kwota dopłaty jest równa lub wyższa od 46 euro. Jeśli z Twoich wyliczeń wyszło, że musisz dopłacić np. 35 euro, nie masz obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

Do oszacowania zwrotu holenderskiego podatku najlepiej wykorzystać kalkulator podatkowy wbudowany w aplikację Aangifte. Da nam to niezbędne informacje, dzięki którym wiedzieć będziemy, czy musimy złożyć rozliczenie z Holandii.

Jaka jest kara za nierozliczenie podatku w Holandii?

Jeżeli zignorujesz otrzymane wezwanie, musisz się liczyć z wysoką karą finansową, którą urząd skarbowy w Holandii może na Ciebie nałożyć. Jej wysokość to od 385 do 5278 euro. Aby uniknąć płacenia kary, wystarczy w terminie rozliczyć się z podatku w Holandii. Jeżeli tego nie zrobisz, urząd po kilku tygodniach wyśle Ci ponaglenie. Od momentu jego otrzymania masz 10 dni na złożenie deklaracji podatkowej. Jeśli i tym razem nie odpowiesz na wezwanie z Belastingdienst, zostanie nałożona przez urząd kara i rozpocznie się postępowanie administracyjne przeciwko Tobie.

Ile czasu na rozliczenie podatku z Holandii?

Jeżeli nie zostaliśmy wezwani wcześniej, mamy 5 lat na rozliczenie podatku w Holandii. Tak więc w 2023 roku możesz złożyć zaległe zeznanie podatkowe z dochodów osiągniętych w latach – 2022, 2021, 2020, 2018 oraz 2017.

Do kiedy trzeba się rozliczyć w Holandii?

Ostateczny termin rozliczenia podatku z Holandii dla osób zameldowanych wypada 1 maja. Natomiast osoby bez meldunku muszą złożyć dokumenty najpóźniej do 1 lipca.

Jak rozliczyć się z pracy w Holandii?

Rozliczanie podatku z Holandii możliwe jest poprzez złożenie odpowiedniego formularza w urzędzie skarbowym Belastingdienst. W tym celu należy zebrać wszystkie potrzebne dokumenty – przede wszystkim kartę podatkową, na której znajdziemy dane dotyczące naszych zarobków. PIT w Holandii w postaci Jaaropgave otrzymamy od pracodawcy najpóźniej do połowy marca. Deklaracja podatkowa może być złożona w tradycyjnej papierowej formie lub przez DigiD.

Czy trzeba się rozliczyć z podatku w Holandii w Polsce?

Po załatwieniu wszelkich formalności z holenderskim urzędem skarbowym pozostaje pytanie – „czy teraz muszę rozliczyć się w Polsce?” Kiedy wiadomo, że dotyczy nas obowiązek złożenia deklaracji PIT w polskiej skarbówce? Jest to dosyć często spotykana sytuacja, ponieważ niejednokrotnie w Holandii pracujemy wyłącznie przez kilka miesięcy, a potem wracamy do kraju.

Wszystkie takie kwestie zawarte zostały w przepisach obowiązującej pomiędzy tymi krajami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z jej postanowieniami, łączną sumę dochodów, niezależnie od miejsca ich uzyskania musimy rozliczyć w państwie, w którym zostaniemy uznani za rezydenta podatkowego. Dlatego, jeżeli przebywaliśmy w Polsce dłużej niż 183 dni i posiadamy tu centrum interesów życiowych (osobistych lub gospodarczych) to musimy rozliczyć się z dochodów uzyskanych w Holandii w Polsce.

W takiej sytuacji stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia – od polskiego podatku odliczamy podatek zapłacony wcześniej za granicą. W ten sposób następuje pomniejszenie zobowiązania podatkowego dla polskiego urzędu.

Podatek Holandia – rozliczenie zwrotu w Polsce

Otrzymamy zwrot na konto – czy trzeba rozliczyć PIT z Holandii? Odzyskane pieniądze również traktowane są jako dochód z tego kraju, który także powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu z polską skarbówką. Po otrzymaniu pieniędzy nie korygujemy jednak wcześniej złożonej deklaracji podatkowej, w której zagraniczny podatek został już odliczony. Sumę zwrotu należy zawrzeć podczas kolejnego rozliczenia.

Dla przykładu – jeżeli rozliczasz swoje dochody z Holandii uzyskane w 2022 roku, to składasz deklarację w pierwszej połowie 2023 roku. Następnie dostarczasz do polskiego urzędu PIT-36 z załącznikiem ZG zawierającym rozliczony podatek z zagranicy, który następnie został odliczony od polskiego podatku. Jeśli dopiero po załatwieniu formalności z polskim urzędem otrzymasz z Belastingdienst należną kwotę zwrotu, to będziesz musiał uwzględnić ją dopiero w deklaracji składanej w 2024 roku.

Jaka jest kara za nierozliczenie podatku z Holandii w Polsce?

Tak więc każda osoba pozostająca rezydentem podatkowym w Polsce i zarabiająca w Holandii musi złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-36 wraz z załącznikiem ZG. Jeśli nie wykażemy swoich dochodów z zagranicy, czekają nas poważne konsekwencje.

Jeżeli kwota podatku do zapłacenia nie przekracza pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, to kara za nie rozliczenie dochodów z zagranicy zostanie uznana za wykroczenie skarbowe. Jeśli nie uregulujesz należności lub nie złożysz zeznania, urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie mandat w wysokości od 168 zł do 3360 zł. Jeśli kwota będzie wyższa, działanie może zostać uznane za przestępstwo skarbowe, a w takim wypadku narażamy się na bardzo dotkliwe kary.

Czy rozliczenie podatku z Holandii jest obowiązkowe, jeśli chcemy uzyskać ulgę?

Wiesz już, czy trzeba się rozliczać z pracy w Holandii. Warto jeszcze pamiętać, że pracując w tym kraju, przysługuje nam wiele ulg podatkowych. Spora część z nich to ulgi na dziecko. Aby móc z nich skorzystać, należy rozliczyć się z urzędem skarbowym do 5 lat wstecz od zakończenia roku kalendarzowego, w którym uzyskaliśmy dochód za pracę w Holandii. Warto z tej możliwości skorzystać, ponieważ może nam to dać nawet kilkaset euro zwrotu.

Niestety nie każdy jest świadom tego, że ma prawo skorzystać z wielu holenderskich ulg podatkowych. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z funkcjonalnej aplikacji do rozliczania podatku z Holandii – dzięki naszemu narzędziu wszystko załatwisz szybko i sprawnie.