Czy rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe?

autor: Maciej Wawrzyniak19 grudnia 2022
Czy rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe?

Holandia jest jednym z częściej wybieranych krajów, do których Polacy wyjeżdżają za pracą. Stosunkowo niewielka odległość dzieląca Polskę od Holandii, a także korzystne zarobki zachęcają do podjęcia decyzji o emigracji zarobkowej. Wyjeżdżając do pracy do innego kraju, należy jednak pamiętać o obowiązkach podatkowych, które spoczywają na każdej zatrudnionej tam osobie. Jak to wygląda w Holandii?

Praca w Holandii a podatek dochodowy

Od uzyskanych w Holandii zarobków, płaci się podatek dochodowy. Jest on pobierany z comiesięcznego lub cotygodniowego wynagrodzenia i odprowadzany do urzędu skarbowego, w formie zaliczki. Sam fakt płacenia składek na podatek dochodowy, nie zwalnia jednak pracownika z obowiązku rocznego rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Kto podlega obowiązkowi rozliczenia podatkowego w Holandii?

Jeżeli pracowałeś w Holandii, ale nie jesteś na stałe zameldowany w tym kraju, to rozliczenie podatkowe jest dla Ciebie obowiązkiem w następujących przypadkach.

1. Otrzymałeś wezwanie do rozliczenia podatku (Aangiftebrief) od holenderskiego urzędu skarbowego (Belastingdienst) – musisz się rozliczyć

Aangiftebrief to oficjalne pismo, adresowane przez Belastingdienst do podatników, którzy muszą się rozliczyć z podatku dochodowego. Należy to zrobić w określonym terminie – za miniony rok podatkowy do 1 lipca bieżącego roku. Jeżeli otrzymałeś od Belastingdienst pismo Aangiftebrief, musisz złożyć deklarację podatkową w Holandii, bez względu na to, czy masz otrzymać zwrot, czy musisz dopłacić do podatku. Co ważne, po otrzymaniu wezwania Aangiftebrief, należy się rozliczyć z urzędem skarbowym nawet wtedy, gdy we wskazanym roku nie pracowaliśmy ani nie osiągaliśmy dochodu w Holandii. W tych przypadkach składa się tak zwane rozliczenie zerowe. Istotny jest jednak fakt złożenia deklaracji.

Jaka jest kara za nierozliczenie się z podatku w Holandii?

Jeżeli zignorujesz otrzymane wezwanie, musisz się liczyć z wysoką karą finansową, którą urząd skarbowy w Holandii może na Ciebie nałożyć. Jej wysokość to od 385 do 5278 euro. Aby uniknąć płacenia kary, wystarczy w terminie rozliczyć się z podatku w Holandii. Jeżeli tego nie dokonasz, urząd po kilku tygodniach wyśle Ci ponaglenie. Od momentu jego otrzymania masz 10 dni na złożenie deklaracji podatkowej. Jeśli i tym razem tego nie dokonasz, zostanie nałożona przez urząd kara i rozpocznie się postępowanie administracyjne przeciwko Tobie.

2. Musisz się rozliczyć z podatku, jeśli jego zwrot wyniesie powyżej 15 euro

Dla wielu Polaków może to być zaskakujące, ale obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego w Holandii występuje również wtedy, jeśli płatnikowi przysługuje zwrot w wysokości więcej niż 15 euro. Do tej kwoty zwrotu nie trzeba się rozliczać z podatku z Holandii. Jeśli jednak prognozowany zwrot ma przekroczyć 15 euro, to rozliczenie jest obowiązkowe. I w tym przypadku kara za brak załatwienia wszystkich formalności z urzędem wynosić będzie od 365 do 5278 euro.

3. Obowiązkowe rozliczenie podatku w Holandii dla dopłaty powyżej 46 euro

Dopłata do podatku dochodowego z Holandii będzie miała miejsce wtedy, jeśli całoroczne zaliczki okazały się zbyt małe, w stosunku do wyliczonej wartości podatku. Tu jednak jest dobra wiadomość. Rozliczenie podatku w Holandii wykonujemy wtedy, jeśli kwota dopłaty jest równa lub wyższa od 46 euro. Jeśli z Twoich wyliczeń wyszło, że musisz dopłacić np. 35 euro, nie musisz się rozliczać z urzędem skarbowym.

Czy rozliczenie podatku z Holandii jest obowiązkowe, jeśli chcemy uzyskać ulgę?

Warto pamiętać o tym, że pracując w Holandii, przysługuje nam wiele ulg podatkowych. Spora część z nich to ulgi na dziecko. Aby móc z nich skorzystać, należy rozliczyć się z urzędem skarbowym do 5 lat wstecz od zakończenia roku kalendarzowego, w którym uzyskaliśmy dochód za pracę w Holandii. Warto z tej możliwości skorzystać, ponieważ może nam to dać nawet kilkaset euro zwrotu. Niestety nie każdy jest świadom tego, że ma prawo skorzystać z wielu holenderskich ulg podatkowych. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z funkcjonalnej aplikacji do rozliczania podatku z Holandii – dzięki naszemu narzędziu wszystko załatwisz szybko i sprawnie.