Belastingdienst — co to jest

autor: Maciej Wawrzyniak17 lutego 2021
Belastingdienst — co to jest

Belastingdienst w Holandii — czym jest

Belastingdienst w Holandii to, najprościej rzecz ujmując, polski odpowiednik urzędu skarbowego; miejsce, w którym podatnicy z Holandii rozliczają swoje podatki. Urząd skarbowy Belastingdienst odpowiedzialny jest między innymi za nadzorowanie podatków w Holandii czy nadawanie pracującym w tym państwie osobom numeru BSN (Burgerservicenummer), którego posiadanie jest konieczne w przypadku chęci ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku czy jakąkolwiek ulgę podatkową w Holandii. W jakich jeszcze przypadkach możesz mieć do czynienia z Belastingdienst?

Belastingdienst w Holandii — jak działa

Codzienne funkcjonowanie urzędu skarbowego w Holandii Belastingdienst wygląda nieco inaczej niż na przykład w Polsce. Holenderski urząd, przed nałożeniem na podatnika kary pieniężnej za chociażby niedotrzymanie terminu rozliczenia podatkowego, najpierw wysyła minimum jedno pisemne wezwanie dotyczące obowiązku zapłaty. Takiego pisma nie można ignorować, tylko jak najszybciej uregulować określone w nim zaległości finansowe.

Belastingdienst w Holandii — Zorgtoeslag

Osobom mającym niskie dochody w Holandii urząd skarbowy Belastingdienst, a dokładniej — komórka urzędu Toeslagen, może wypłacić tak zwany Zorgtoeslag, czyli dofinansowanie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. O taki dodatek można się ubiegać w momencie, gdy dochody holenderskiego podatnika w skali roku nie są wyższe niż 30 000 EUR. Najbezpieczniejszą metodą wnioskowania o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii jest złożenie wniosku on-line, ponieważ przy składaniu wniosku metodą tradycyjną, na papierze, Belastingdienst nie wysyła żadnego potwierdzenia przyjęcia takiego pisma.

Belastingdienst — rozłąkowe w Holandii

Głównym celem wypłacania tego rodzaju ulgi podatkowej jest chęć wsparcia osób zarabiających niższe kwoty pieniężne i jednocześnie mających na utrzymaniu partnera fiskalnego. Przy staraniu się o rozłąkowe z Holandii należy pamiętać o tym, aby złożyć dwa osobne zaznania podatkowe — za siebie i swojego partnera fiskalnego. Na decyzję w sprawie tego, czy urząd Belastingdienst rozpatrzy pozytywnie wniosek o rozłąkowe, czeka się od 2 do 12 miesięcy.

Belastingdienst — terminy wypłat zwrotu podatku z Holandii

Wnioski o zwrot nadpłaconego podatku w Holandii składa się w terminie od 1 stycznia do 31 marca. Przy założeniu, że wszystkie dokumenty zostaną wypełnione prawidłowo, nie brakuje żadnych załączników i na czas dotrą one do Belastingdienst, to urząd do ostatniego dnia czerwca ma czas na to, aby wypłacić całą kwotę nadpłaconego podatku. W przypadku złożenia dokumentów po wyznaczonym terminie Belastingdienst nadal wypłaci nam pieniądze, ale trzeba będzie na nie poczekać nieco dłużej — od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Z reguły jednak pieniądze ze zwrotu podatku z Holandii pojawiają się na kontach podatników po 3 lub 4 miesiącach.

Belastingdienst — rodzinne z Holandii

O otrzymanie dodatku na dziecko w Holandii mogą starać się wyłącznie te osoby, które mają prawo do zasiłku rodzinnego (ulga 500+ w Polsce nie ma na żadnego wpływu na rodzinne z Holandii — jeśli otrzymujesz ulgę na dziecko w Polsce, to możesz również ubiegać się o nią w Holandii). Wszystkie dokumenty i poprawnie uzupełniony wniosek o dodatek na dziecko należy złożyć w holenderskim urzędzie skarbowym Belastingdienst. Wypłacaniem świadczeń na dzieci w Holandii nie zajmuje się jednak urząd Belastingdienst, a specjalnie powołana instytucja do rozliczania świadczeń podatników otrzymujących zasiłki z innych krajów Europy — Sociale Verzekeringsbank (SVB).

Belastingdienst w Holandii — nie bój się prosić o pomoc specjalistów

Otrzymałeś z holenderskiego urzędu skarbowego pismo, którego nie rozumiesz? Nie wiesz, jak zarejestrować konto w Belastingdienst? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat codziennej pracy urzędu skarbowego w Holandii? Z tego typu pytaniami już teraz możesz zgłosić się do biura rachunkowego. Zachęcamy, abyś skontaktował się ze specjalistami z Aangifte24. Możesz być pewien, że otrzymasz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Przy okazji przedstawimy Ci działanie naszego nowoczesnego narzędzia, jakim jest aplikacja do samodzielnego rozliczania podatku z Holandii on-line. To proste w obsłudze, intuicyjne i przyjazne dla każdego rozwiązanie sprawi, że coroczne rozliczanie podatków z Holandii stanie się dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.