...

Belastingdienst — co to jest

autor: Maciej Wawrzyniak17 lutego 2021
Belastingdienst — co to jest

Z dzisiejszego wpisu na naszym blogu dowiesz się dokładnie, czym jest holenderski Belastingdienst — jakie są jego zadania, jak funkcjonuje, w jakich sytuacjach możesz mieć z nim do czynienia. Przyjemnej lektury.

Belastingdienst w Holandii – czym jest

W Holandii pracuje bardzo wiele osób pochodzących z Polski – jest to kraj oferujący bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia, przez co jest popularnym miejscem wyjazdów zarobkowych. Niezależnie czy jest to stały pobyt, czy praca sezonowa, czeka nas obowiązek rozliczenia się z tamtejszym urzędem skarbowym – dlatego warto dowiedzieć się, jak funkcjonuje. W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić wszystkie informacje dotyczące Belastingdienst – co to jest za instytucja, jakie ma zadania i czego oczekuje od podatników.

Belastingdienst – co to jest?

Belastingdienst w Holandii to, najprościej rzecz ujmując, polski odpowiednik urzędu skarbowego – miejsce, w którym podatnicy z Holandii rozliczają swoje podatki. Urząd skarbowy Belastingdienst odpowiedzialny jest między innymi za nadzorowanie podatków w Holandii czy nadawanie pracującym w tym państwie osobom numeru BSN (Burgerservicenummer), którego posiadanie jest konieczne w przypadku chęci ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku czy jakąkolwiek ulgę podatkową w Holandii. W jakich jeszcze przypadkach możesz mieć do czynienia z Belastingdienst?

Belastingdienst w Holandii – jak działa?

Codzienne funkcjonowanie urzędu skarbowego w Holandii Belastingdienst wygląda nieco inaczej niż na przykład w Polsce. Holenderski urząd, przed nałożeniem na podatnika kary pieniężnej za, chociażby niedotrzymanie terminu rozliczenia podatkowego, najpierw wysyła minimum jedno pisemne wezwanie dotyczące obowiązku zapłaty. Takiego pisma nie można ignorować, tylko jak najszybciej uregulować określone w nim zaległości finansowe.

Belastingdienst w Holandii – Zorgtoeslag

Osobom mającym niskie dochody w Holandii urząd skarbowy Belastingdienst, a dokładniej — komórka urzędu Toeslagen, może wypłacić tak zwany Zorgtoeslag, czyli dofinansowanie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. O taki dodatek można się ubiegać w momencie, gdy dochody holenderskiego podatnika w skali roku nie są wyższe niż 25 100 EUR. Najbezpieczniejszą metodą wnioskowania o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii jest złożenie wniosku on-line, ponieważ przy składaniu wniosku metodą tradycyjną, na papierze, Belastingdienst nie wysyła żadnego potwierdzenia przyjęcia takiego pisma.

Belastingdienst – rozłąkowe w Holandii

Głównym celem wypłacania tego rodzaju ulgi podatkowej jest chęć wsparcia osób zarabiających niższe kwoty pieniężne i jednocześnie mających na utrzymaniu partnera fiskalnego. Przy staraniu się o rozłąkowe z Holandii należy pamiętać o tym, aby złożyć dwa osobne zaznania podatkowe – za siebie i swojego partnera fiskalnego. Na decyzję w sprawie tego, czy urząd Belastingdienst rozpatrzy pozytywnie wniosek o rozłąkowe, czeka się od 2 do 12 miesięcy.

Belastingdienst – terminy wypłat zwrotu podatku z Holandii

Wnioski o zwrot nadpłaconego podatku w Holandii składa się w terminie od 1 stycznia do 31 marca. Przy założeniu, że wszystkie dokumenty zostaną wypełnione prawidłowo, nie brakuje żadnych załączników i na czas dotrą one do Belastingdienst, to urząd do ostatniego dnia czerwca ma czas na to, aby wypłacić całą kwotę nadpłaconego podatku. W przypadku złożenia dokumentów po wyznaczonym terminie Belastingdienst nadal wypłaci nam pieniądze, ale trzeba będzie na nie poczekać nieco dłużej — od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Z reguły jednak pieniądze ze zwrotu podatku z Holandii pojawiają się na kontach podatników po 3 lub 4 miesiącach.

Belastingdienst – rodzinne z Holandii

O otrzymanie dodatku na dziecko w Holandii mogą starać się wyłącznie te osoby, które mają prawo do zasiłku rodzinnego. Wszystkie dokumenty i poprawnie uzupełniony wniosek o dodatek na dziecko należy złożyć w holenderskim urzędzie skarbowym Belastingdienst. Wypłacaniem świadczeń na dzieci w Holandii nie zajmuje się jednak urząd Belastingdienst, a specjalnie powołana instytucja do rozliczania świadczeń podatników otrzymujących zasiłki z innych krajów Europy — Sociale Verzekeringsbank (SVB).

Holenderski urząd skarbowy – adres na jaki należy wysłać dokumenty

Urząd skarbowy w Holandii adresów ma kilka i wszystko zależy od sprawy jaką aktualnie załatwiamy. Odpowiednie dane do wysłania dokumentów lub pieniędzy podane są zawsze w wiadomościach, które otrzymujesz z Belastingdienst. Na przykład wszelkie dopłaty wysyłać należy na centralny adres pocztowy.

Belastingdienst/Benefits
PO Box 4510
6401 JA Heerlen

Pismo z Holandii – Belastingdienst wzywa do rozliczenia!

Urząd skarbowy w Holandii musi zadbać, aby wszyscy zobowiązani do tego obywatele, rezydenci i nierezydenci uzyskujący dochód złożyli roczne zeznanie podatkowe. Wykorzystuje do tego oficjalny dokument Aangiftebrief, wysyłając go do podatników, którzy muszą rozliczyć się z podatku dochodowego w danym roku. Otrzymanie takiego pisma daje gwarancję, że należy w określonym terminie wykazać swój dochód w Belastingdienst. W Holandii musisz złożyć deklarację podatkową niezależnie od tego, czy oczekujesz zwrotu pieniędzy, czy też musisz wykonać dopłatę.

Musisz mieć na uwadze, że list może przyjść, nawet jeżeli nie mieszkasz już w Holandii – w takim przypadku holenderski urząd skarbowy upomni się o załatwienie wszystkich formalności.

Umowa pomiędzy Holandią a Polską opierająca się na prawie Unijnym stanowi, że organy podatkowe mają możliwość uruchomienia procedury windykacji międzynarodowej. Oznacza to, że powrót do Polski nie uchroni tutejszych rezydentów przed dopłatą do podatku w Holandii.

Więcej o tym temacie dowiesz się z innego naszego wpisu – Aangiftebrief 2022 – wezwanie do zapłaty z Belastigndienst.

Urząd skarbowy Holandia – najczęściej zadawane pytania

Poniżej odpowiadamy na często padające pytania związane z holenderskim urzędem skarbowym – dowiedź się wszystkiego, co może być Ci potrzebne!

Belastingdienst Korte Voorhout 7 – co to znaczy?

Korte Voorhout 7 to po prostu adres, przy którym znajduje się budynek Holenderskiego Ministerstwa Finansów położonego w Hadze. Właśnie dlatego termin ten często spotkamy na różnego rodzaju oficjalnych pismach z holenderskiego urzędu skarbowego.

Toeslagen belastingdienst – co to jest?

Toeslagen to oddział holenderskiego urzędu skarbowego odpowiedzialny za przyznawanie i wypłacanie różnego rodzaju dodatków i świadczeń socjalnych takich jak Zorgtoeslag czy Kindgebonden Budget.

Belasting Holandia – co to jest?

Belasting to po przetłumaczeniu na polski po prostu podatek. Wielu Polaków pracujących w tym kraju określa także w skrócie tym terminem urząd skarbowy Belastingdienst.

Teruggaaf belasting – co to jest?

Teruggaaf w języku Holenderskim oznacza zwrot – z tym terminem spotkamy się więc w przypadku zwrotu podatku dochodowego, podatku VAT, czy ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak wysłać numer konta do Belastingdienst?

Jest niezwykle ważne, aby urząd skarbowy w Holandii posiadał nasz aktualny numer konta bankowego, na który mają być przesyłane pieniądze. Dlatego każdą zmianę należy natychmiast zgłosić – możesz zrobić to za pomocą specjalnego formularza lub przy pomocy numeru DigiD na stronie urzędu skarbowego

Jak zmienić adres w Belastingdienst?

Do zmiany adresu w Belastingdienst potrzebny będzie nam specjalny formularz, który możemy pobrać ze strony belstingdienst.nl lub odebrać w najbliższej placówce urzędu. Należy go wypełnić, podając swoje imię, numer BSN, aktualny oraz nowy adres zamieszkania i odesłać we wskazane na dokumencie miejsce.

Urząd skarbowy Holandia – kontakt po polsku

Wszystkie informacje z Belastingdienst uzyskamy w języku niderlandzkim lub angielskim. Jeżeli chcesz załatwiać formalności w naszym rodzimym języku, skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym, a zapewnimy Ci pełną komunikację i rozliczenie z Belastingdienst po polsku.

Belastingdienst w Holandii – nie bój się prosić o pomoc specjalistów

Otrzymałeś z holenderskiego urzędu skarbowego pismo, którego nie rozumiesz? Nie wiesz, jak zarejestrować konto w Belastingdienst? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat codziennej pracy urzędu skarbowego w Holandii? Z tego typu pytaniami już teraz możesz zgłosić się do biura rachunkowego. Zachęcamy, abyś skontaktował się ze specjalistami z Aangifte24. Możesz być pewien, że otrzymasz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Przy okazji przedstawimy Ci działanie naszego nowoczesnego narzędzia, jakim jest aplikacja do samodzielnego rozliczania podatku z Holandii on-line. To proste w obsłudze, intuicyjne i przyjazne dla każdego rozwiązanie sprawi, że coroczne rozliczanie podatków z Holandii stanie się dla Ciebie prawdziwą przyjemnością.