...

1000 EUR dofinansowania z Holandii. Nie wnioskowałeś? Masz termin tylko do końca sierpnia.

autor: Maciej Wawrzyniak7 sierpnia 2020
100 euro dofinansowania z holandii

Sierpień to czas urlopów, kiedy na jakiś czas zapominamy o pracy i obowiązkach. To również miesiąc, kiedy mija termin na złożenie wniosku o dofinansowanie do ubezpieczenia Zorgtoeslag za 2019 rok. Pamiętaj, że masz prawo do otrzymania nawet 1000 EUR za rok.

Czy mam prawo do wnioskowania o Zorgtoeslag?

Tak, jeśli pracowałeś na warunkach umowy holenderskiej, to masz prawo do odebrania dofinansowania. Tylko w przypadku, gdy byłeś delegowany z polskiej firmy do pracy w Holandii i nie podlegałeś pod ubezpieczenie w Holandii, nie możesz starać się o dofinansowanie. Jak zatem stwierdzić czy Twoja umowa była na warunkach holenderskich? To bardzo proste:

  • twój pracodawca był zarejestrowany na terenie Holandii,
  • otrzymywałeś wypłatę od holenderskiego pracodawcy,
  • otrzymałeś Jaaropgave,
  • masz odcinki płacowe tzw. Salarisy,
  • obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,

Jeśli podejmujesz zatrudnienie w Holandii, to masz obowiązek opłacać  składki na ubezpieczenie zdrowotne. Najczęściej robi to za Ciebie pracodawca. Składki odprowadzane są do prywatnych funduszy np. Holland ZORG. Dzięki dofinansowaniu do ubezpieczenia możesz zawnioskować o zwrot tych składek, nawet jeśli opłacał je pracodawca, ponieważ to Ty masz prawo do tego dofinansowania, a nie Twój pracodawca.

Ile mogę otrzymać Zorgtoeslag?

Kwota dofinansowania zależy od Twoich dochodów i okresu pracy. Za każdy miesiąc ubezpieczenia w Holandii możesz otrzymać od 8 do 99 EUR. Im wyższy dochód, tym mniejsze dofinansowanie. Tutaj znajduje się tabela Belastigndienst z wykazaniem dochodów i kwoty dofinansowania: https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/toeslagen/zorgtoeslag/voorwaarden/inkomen/bedragen-zorgtoeslag-per-maand

Zakładając, że pracowałeś 4 miesiące, a Twój roczny dochód w Holandii za te miesiące nie przekroczył 20 000 EUR, to otrzymasz 396 EUR dofinansowania. Sporo jak na sezonową pracę.

Pamiętaj, że dofinansowanie jest bezzwrotne i otrzymujesz je na podstawie wniosku. Nie wierz w mity, że dofinansowanie musisz zwracać do urzędu. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że odbierzesz dokładnie tyle dofinansowania, ile Ci się należy. Co w przypadku, gdy odbierzesz więcej? Przeczytaj nasz inny artykuł https://aangifte24.com/czym-jest-zorgtoeslag/

Jak zawnioskować o Zorgtoeslag?

Nie potrzebujesz żadnych dokumentów poza Jaaropgave, czyli kartą podatkową otrzymywaną od pracodawcy, zawierającą dane niezbędne do rozliczenia podatku z Holandii. Przedstawiamy prostą instrukcję jak zawnioskować o Zorgtoeslag po polsku.

W pierwszej kolejności zarejestruj się na https://panel.belastingaangifte.pl/. Następnie wybierz pakiet i wypełnij wniosek.

Wybierz rok 2019, a następnie zaznacz, że chcesz starać się o dofinansowanie.
1 BA

Następnie wpisz datę rozpoczęcia zatrudnienia w roku 2019 i zaznacz, że chcesz starać się tylko o dofinansowanie do ubezpieczenia.
2 BA

W kolejnym kroku wpisz dane z Jaaropgave 2019 - po wpisaniu zobaczysz kwotę Zorgtoeslag do zwrotu.
3 ba

W ostatnim kroku wpisz swoje dane rachunku bankowego, numeru BSN i potwierdź wniosek.

Wniosek zostanie wysłany w formie elektronicznej do urzędu i nie musisz nic wysyłać pocztą. Czas odpowiedzi to ok. 2-3 miesiące. Powodzenia!

Nie czekaj! Termin złożenia wniosku mija już 31.08.2020 - potem pieniądze przepadną. Skorzystaj z naszej aplikacji, aby odzyskać wszystkie należne Ci pieniądze – nasz kalkulator pomoże obliczyć Ci zwrot podatku z Holandii.